Atnaujinta: 2009-12-29

Naujienos
Straipsniai
Straipsnių paieška
Svečių atsiliepimų knyga
Redakcinė kolegija
Rėmėjai
Lietuvos istorijos laikraštis "Voruta"

 

Lietuvių
Lenkų
Rusų
Anglų
Vokiečių
Naujienos

Nidoje pasirodys buldozeriai
 

   Iki 2010 metų vasario Nidoje turėtų būti nugriauta šalia Thomo Manno muziejaus dziudo trenerio Arvydo Lapinsko pernai liepą per kelias dienas suręsta pašiūrė bei silikatinių blokelių namas.

   Prieš Kalėdas Klaipėdos apygardos teismas paskelbė verdiktą vienoje iš labiausiai pagarsėjusių bylų, iškeltų dėl galimai nelegalių statybų Neringoje. Jis atmetė nidiškio A. Lapinsko skundą, kuriuo prašyta panaikinti ankstesnę teismo nutartį dėl trijų pastatų Nidos Skruzdynės gatvėje nugriovimo ir bylą išnagrinėti iš naujo ... toliau

   

 
Šilutės gražintojai išaugo iš sauskelnių
 

   Pirmadienį, 2009 m. gruodžio 28 d., asociacija „Šilutės gražinimo draugija“ kukliai paminėjo savo veiklos 2 metų sukaktį.

   Vienų vertinimu, Šilutės gražinimo draugija – viena iš aktyviausių visuomeninių organizacijų Šilutėje. Kitų – kai kurių tos pačios draugijos narių nuomone, per tuos dvejus metus buvo galima nuveikti žymiai daugiau. Tačiau visi, – bent jau tie, kurie domisi, kas vyksta Šilutės bendruomenės gyvenime, – vertina šios draugijos narių pastangas švarinti ir gražinti miesto aplinką ... toliau

   

 
Lentelė Alfonsui Žaliui atminti
 

   Šių metų spalio 5 dieną šviesaus atminimo Klaipėdos garbės piliečiui, ilgamečiam miesto vadovui Alfonsui Žaliui būtų sukakę 80 metų.

   Šį jubiliejų minėjo miesto visuomenė, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo signataras buvo prisimintas ir Seime.

   O kitą antradienį (2010-01-05), 12.30 val., M. Mažvydo alėjoje, ant 13-ojo namo, kuriame daugelį metų gyveno A. Žalys ir jo šeima, bus atidengta lenta buvusiam miesto vadovui ir jo darbams, nuveiktiems dėl Klaipėdos klestėjimo, atminti ... toliau

   

 
Klaipėda sulauks Kaliningrado ministrių
 

   Ateinančiais 2010 metais uostamiestyje apsilankys Kaliningrado srities švietimo ministrė Natalija Šery ir socialinės politikos ministrė Galina Jankovskaja.

   Apie tai pirmadienį (2009-12-28) lankydamasis Klaipėdos apskrities viršininko administracijoje pranešė Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade klaipėdietis Vaclavas Stankevičius.

   Jo teigimu, N. Šery planuoja susitikti su švietimo ir mokslo ministru Gintaru Steponavičiumi.

   „Planuose numatyta pakalbėti apie uostamiestyje įsikūrusias rusakalbių mokyklas, tolesnį bendradarbiavimą tarp Klaipėdos ir Imanuelio Kanto universitetų ... toliau

   

 
Grandioziniai rusų planai masina lietuvius
 

   20009 m. gruodžio 28-ąją Klaipėdoje viešėjęs Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade klaipėdietis Vaclavas Stankevičius patvirtino, kad nemažai mūsų šalies verslininkų, pirmiausiai - statybų sektoriaus, sieja savo viltis su grandioziniais statybų planais Kaliningrado srityje.

   „Verslininkų aktyvumas yra labai didelis. Pirmiausiai - statybų sektoriuje. Lietuviai labai domisi atominės elektrinės statybomis prie Nemuno, nes šis projektas apima ne tik pačios elektrinės, bet ir namų joje dirbsiantiems statybas ... toliau

   

 
„Pamarys“ pateko į pučiamųjų orkestrų čempionato finalą
 

   Šilutės Vydūno gimnazijoje įvyko Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionato regioninis turas.

   Jame dalyvavo daugkartinis pučiamųjų orkestrų čempionatų nugalėtojas ir prizininkas Šilutės meno mokyklos pučiamųjų orkestras „Pamarys“ ir Tauragės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos pučiamųjų orkestras.

   Nors abu kolektyvai surinko po 81 balą iš 100 galimų, tarpusavyje konkuruoti jiems nereikėjo, nes „Pamarys“ priklauso „C“, o tauragiškiai „A“ kategorijai.

   Orkestrų pasirodymus vertino tarptautinė komisija, kurios sudėtyje buvo Šilutės meno mokyklos mokytojas Bronius Bučius, kompozitorius Kazys Daugėla, pučiamųjų orkestrų čempionato organizatorius Remigijus Vilis, Lietuvos liaudies kultūros centro vyriausiasis specialistas Rolandas Lukošius bei svečiai iš Olandijos ir Latvijos ... toliau

   

 
Gyvoji prakartėlė nuvylė
 

   Pirmąją šv. Kalėdų dieną (2009-12-25) net ir lyjant įkyriam lietui būrelis klaipėdiečių susirinko Teatro aikštėje pasižiūrėti šventinio vaidinimo „Gyvoji prakartėlė“.

   Nebylią Jėzaus Kristaus gimimo ir Trijų Karalių pasveikinimo sceną Klaipėdos dramos teatro balkone suvaidino teatro aktoriai Jolanta Puodėnaitė, Edvardas Brazys, Rimantas Nedzveckas ir šiuolaikinių šokių kolektyvo „Plazma“ nariai. Biblinis siužetas parodytas skambant sakralinei muzikai.

   Kęstučio Žilinsko režisuotas vaidinimas buvo sumanytas kaip atsakas „stacionarioms“ prakartėlėms ... toliau

   

 
Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (132) 5 d.
 

   „Vakarų ekspresas“ tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau dairysimės Stasio Šimkaus gatvės 15-ajame name, kuriame dabar veikia Stasio Šimkaus konservatorija.

   Šiandien domėsimės, iš kur ir kokie dėstytojai buvo pakviesti dirbti į šią švietimo įstaigą.

   Pedagogų paieškos

   Vienas Klaipėdos muzikos mokyklos draugijos įstatų paragrafas skelbė, kad pedagogus priima ir atleidžia kuratorija. Tačiau D. Petrauskaitės knygoje „Klaipėdos muzikos mokykla 1923-1939“ rašoma, kad realybėje tuos reikalus tvarkė konservatorijos direktorius S ... toliau

   

 
Lituanistika – strateginis valstybės prioritetas
 

   2009 m. gruodžio 23 d. Vyriausybė patvirtino Lietuvių kalbos instituto, Lietuvos istorijos instituto, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir Lietuvos kultūros tyrimų instituto įstatus.

   Šie teisiniai aktai įgyvendina Mokslo ir studijų įstatymo nuostatą – valstybė teikia strateginį prioritetą lituanistikos tyrimams ir studijoms, kurie sprendžia esminius tautos išsaugojimo, stiprinimo ir jos raidos uždavinius.

   Valstybės mokslo institutai – Lietuvių kalbos, Lietuvos istorijos, Lietuvių literatūros ir tautosakos, Kultūros, filosofijos ir meno (šio instituto pavadinimas keičiamas į Lietuvos kultūros tyrimų institutą) – pertvarkomi į valstybinius mokslinių tyrimų institutus, kurie turi ypatingos nacionalinės svarbos statusą ... toliau


 
Jono Budrio vaidmuo Klaipėdos sukilime
 

   Neseniai turėjau progą dar kartą apsilankyti Amerikos lietuvių kultūros archyve (ALKA), kuris įsikūręs atokiame Naujosios Anglijos užkampyje Putname, JAV Konektikuto valstijos šiaurės rytuose. Šalia jo plyti kuklios, bet labai gražiai tvarkomos Švč. Mergelės Marijos seserų lietuviško vienuolyno valdos. Šis vienuolynas visada svetingai priglaudžia iš Lietuvos užklystančius – dabar, deja, jau retokai – archyvo tyrinėtojus.

   ALKA yra turtingas, bet tik iš dalies sutvarkytas archyvas, vis dar pasipildantis nauja medžiaga iš privačių ir visuomeninių šaltinių ... toliau

   

 
Gyvenimas yra gražus
 

   Taip vadinosi kalėdinis karnavalas, kuriame savo išmonę ir išradingumą parodė Traksėdžių pagrindinės mokyklos 5-10 klasių mokiniai.

   Karnavalo persirengėliai turėjo ne tik pateikti iš anksto paruoštus vaidinimus: vienas iš tikslų - padėti mėgstančiam meškerioti Tigriukui ir grybautojui Peliukui surasti kelią į jų svajonių šalį Tindirindi, kurioje auga patys gardžiausi bananai, o upės pilnos žuvų, miškai – grybų, uogų ir laukinio medaus.

   Renginio dalyviai, nuolat skatinami bei giriami Tigriuko ir Peliuko, puikiai atliko užduotis ... toliau

   

 
Advento popietė
 

   Traksėdžių pagrindinės mokyklos mokiniai šiemet gražiai pasitiko prieškalėdinio susikaupimo metą – adventą.

   Renginys vyko bibliotekoje, kur istorijos mokytoja Loreta Gečienė ir jos ugdytiniai – septintos klasės mokiniai – įdomiai papasakojo apie šio laikotarpio tradicijas, kaip jis pasitinkamas įvairiose krikščioniškosios kultūros šalyse, kokie advento bruožai būdingi Lietuvai.

   Vaikams ypač patiko įvairūs būrimai, spėjimai. Ir ne tik senieji tradiciniai. Mokiniai sužinojo – jeigu mesi batą ir jis nukris nosimi prie durų – tikėtina, kad su visa klase vyksi į ekskursiją, o jeigu kulnu – gali tekti palaukti kitų metų ... toliau

   

 
Pamario talentai – Skaistė ir Gabrielė
 

   Pirmą kartą surengtame talentų konkurse išrinkti net du Šilutės talentai. Meno mokyklos moksleivės, pianistės Skaistė Kašėtaitė ir Gabrielė Paužuolytė iki šiol laurus skynė įvairiuose respublikiniuose ir net tarptautiniuose jaunųjų pianistų konkursuose.

   Žaismingai ir profesionaliai mergaičių atliekamas fortepijoninis kūrinys keturiomis rankomis sužavėjo ir Šilutės publiką bei komisiją.

   Prieš porą mėnesių „Karčemos“ ansamblio vadovas Vygandas Stoškus bei dainų autorius ir atlikėjas Valdas Lacko pasiūlė muzikinio klubo-picerijos „Rambynas“ šeimininkams surengti talentų konkursą ... toliau

   

 
Karšti plaukiančiojo aplink pasaulį linkėjimai
 

   Tik kitų metų vasaros pabaigoje į Lietuvą sugrįš buriuotojas kintiškis Andrius Varnas iš dvejus metus truksiančios kelionės jachta „Ragainė II“ aplink pasaulį.

   Jis jau aplankė daugiau kaip pusę pasaulio, ir ko tik jam neteko pamatyti. Smagu, kad gražiausių metų švenčių išvakarėse buriuotojas prisiminė ir mūsų dienraštį.

   „Jachtos „Ragainė II“ įgula sveikina visą „Vakarų ekspreso“ įgulą ir jo skaitytojus su artėjančiomis Kalėdomis ir Naujaisiais metais. Linkime palankaus vėjo ir bent septynių pėdų švaraus vandens po kiliu ... toliau

   

 
Prakartėlė
 

   Šilutiškius nuolat džiugina vis nauji Šilutės rajono vaikų meno mokyklos Dailės skyriaus meniniai akcentai. Vienas iš tokių šiuo metu stovi šalia „Gintaro“ vaistinės - tai Prakartėlė.

   Personažus sukūrė šios mokyklos ketvirtokės, namelio rėmą vyr. mokytojas Andrius Sirtautas. O žvarbią dieną viską pastatė visi kas galėjo.

   Gintaro Radzevičiaus nuotr. ... toliau

   

 
Šventų Kalėdų belaukiant...
 

   Taip vadinosi tradicinė adventinė popietė, surengta Vilkyčių pagrindinėje mokykloje. Visus mokyklos bendruomenės narius sukvietė muzikos ir tikybos mokytojos Jolita Valutienė ir Laima Šepkienė.

   Pasidalinti švenčių laukimo džiaugsmu, pabūti kartu žvakelių šviesoje, pagiedoti kalėdines giesmes padėjo ne tik skaitovės ir mokyklos vokalinis-instrumentinis ansamblis, bet ir parapijos klebonas Alfredas Memys, kuris labai šiltai bendravo su mokiniais, kalbėjo apie tikrąsias žmogiškąsias vertybes, prisiminė savo vaikystės Kalėdas ... toliau

   

 
Prieškalėdis bibliotekoje
 

   Trečia advento savaitė Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo vainikuota dviem prieškalėdžiui skirtais renginiais.

   Pavakarojimas „Pasitikime saulėgrįžą lietuviškoje seklyčioje“

   2009 m. gruodžio 19 dieną šilutiškiai buvo kviečiami į pavakarojimą „Pasitikime saulėgrįžą lietuviškoje seklyčioje“ kartu su Šilutės „Moterų seklyčios“ klubo ir Šilutės – Emericho miestų bendradarbiavimo draugijos nariais.

   Susirinkusieji tą vakarą bibliotekoje galėjo pajusti tikrą adventinės lietuviškos seklyčios dvasią ... toliau

   

 
Homo Passivus arba gyvenimas ateitimi
 

   Kai 1945 m. sausio 28 d. SSRS 4-oji smogiamoji armija įžengė į sugriautą Klaipėdą, rado šešis likusius gyventojus. Klaipėda buvo pradėta kurti iš naujo. Šį miestą (at)kūrė žmonės, neturintys su šia vieta nieko bendro.

   Klaipėda - tai ne XIII amžiuje įkurtas, o tik 65 metų amžiaus miestas. Nauji gyventojai, naujas miestas, nauja kultūra.

   Iš visos Sovietų Sąjungos bei Lietuvos suplūdę naujieji gyventojai ieškojo čia pažadėtojo komforto ir išsivadavimo iš skurdo, tačiau rado sugriautą miestą, kurį valdžia vertė vaduoti iš griuvėsių ir statyti jį iš naujo ... toliau

   

 
„Ragainės II“ kalėdinis sveikinimas
 

   Kintiškis keliautojas Andrius Varnas, šiuo metu jachta keliaujantis aplink pasaulį, laiške praneša naujausius savo įspūdžius iš kelionės

   Kalba netaisyta

   Šilčiausi linkėjimai Jums Lietuvoje!

   Čia Phukete, Tailand‘e, virš 30 C

   Apie viską paeiliui

   Jau netgi kažkaip liūdna man, kad netrukus turėsim atsisveikinti su pietryčių Azija: jau ir apsipratom per tuos tris mėnesius su šia pasaulio dalimi (Indonezija, Malaizija ir Tailandas). Ir vėl - reikės kelti bures, ir vėl kita pasaulio dalis ... toliau

   

 
Karšuvos girioje vėl apsigyvens kurtiniai
 

   Viešvilės valstybiniame gamtiniame rezervate, Karšuvos girioje, prieš kelis dešimtmečius išnyko kurtinių populiacija. Buvo nutarta, įgyvendinamo projekto dėka, grąžinti girios puošmena kurtinius į jų natūralią aplinką. 2009 m. gruodžio 17–osios naktį iš Lenkijos parvežti šeši paukščiai - šių metų dviejų skirtingų vadų jaunikliai. Dabar, labai laukti svečiai gyvens įkurtame veislyne, o vėliau, po ilgalaikių pastangų ir didelio darbo, juos tikimasi paleisti į girią.

   Yra vilties, kad Karšuvos girioje vėl išgirsime teksint kurtinius ... toliau

   

 
Suspindus Kalėdų eglei nušvito ir miestas
 

   Praėjusį ketvirtadienį (2009-12-17) pagrindinė miesto gatvė nušvito jaukiais kalėdiniais ornamentais, kurie įžiebti kartu su puošniąja miesto egle. Miestiečiams ir svečiams, mažiems ir dideliems pranešta apie artėjančias nuostabias šventes.

   Ketvirtadienį – miesto eglutės įžiebimo dieną – žiema nepagailėjo šaltuko, tarsi būtų pyktelėjusi. Tačiau laukiančiųjų eglutės įžiebimo iškilmių tai neišgąsdino. Vaikai ir jų tėveliai buvo pakviesti į Šilutės kultūros ir pramogų centrą. Čia nuo durų visus pasitiko baltais karpiniais išpuoštas vestibiulis ... toliau

   

 
Kalėdinės nuotaikos prakartėlių parodoje Klaipėdoje
 

   2009 m. gruodžio 1 d. - 2010 m. sausio 6 d. LDM Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33) veikia trečiojo vaikų bei jaunimo kūrybos konkurso „Mano prakartėlė“ paroda.

   Tai jau trečiasis prakartėlių konkursas, rengiamas Prano Domšaičio galerijos Meno pažinimo centro. Pirmojo, 2005 m. surengto konkurso sėkmė ir lankytojų susidomėjimas prakartėlių paroda, paskatino vėl pakviesti vaikus bei jaunimą dalyvauti kūrybos darbų konkurse, kurio temą įkvėpė tapytojo Prano Domšaičio paveikslai bibliniais motyvais ir artėjančios šv ... toliau

   

 
Sušildyti pasakos
 

   Kada už lango šaltukas negailestingai kausto žemę ir languose piešia snaiges, norisi jaukumo ir šilumos. 2009 m. gruodžio 17 d. 15 val. Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Miesto filialo darbuotojos lankytojus pakvietė į Kalėdinį renginį.

   Gerą nuotaiką dovanojo Šilutės Žibų pradinės mokyklos 3d klasės moksleiviai ir jų mokytoja Rita Kriščiūnienė. Vaikai parodė lėlių spektaklį „Kaip katinėlis į kurmio vestuves ėjo“. Šią nuotaikingą pasaką vaikai stebėjo susižavėjimo kupinomis akimis ... toliau

   

 
Mahatma Gandžio bendražygis Hermanas Kalenbachas – iš Lietuvos
 

   Skiriu mano mieliems kraštiečiams šilutiškiams

   Kas bendro tarp Mahatmos Gandžio ir Rusnės?

   Jeigu ir kur galėčiau įsivaizduoti didžiausiajam Indijos sūnui paminklą Lietuvoje, tai neabejotinai tik Rusnėje, prie Nemuno. Ne tik dėl to, kad Lietuvos Indijos kultūros gerbėjai mėgsta Gangą lyginti su Nemunu. Ne tik. Rusnėje prabėgo Mahatmos Gandžio pagrindinio bendražygio Pietų Afrikoje Hermano Kalenbacho vaikystė. Tai jo tėviškė, vieta, kuri nepalieka žmogaus iki paskutinio gyvenimo atodūsio. 1945–aisiais, praėjus septyneriems metams po jų paskutinio pasimatymo, Gandis, sužinojęs apie H ... toliau

   

 
Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (131) 4 d.
 

   „Vakarų ekspresas“ tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau dairysimės Stasio Šimkaus gatvės 15-ajame name, kuriame dabar veikia Stasio Šimkaus konservatorija. Nuo 1923 metų, kai buvo pradėtas kurti šis Klaipėdos kraštui, o ir visai Lietuvai svarbus kultūros centras, čia buvo išugdytos kelios garsių Lietuvos muzikų kartų kartos.

   Praėjusio pirmadienio „Akvarelėje“ apžvelgėme, kokiomis aplinkybėmis Klaipėdoje su kelerius metus puoselėtomis konservatorijos kūrimo idėjomis atsirado Stasys Šimkus ... toliau

   

 
„Pirmieji lietuviai Teksase“ – istorija, atrasta siela ir širdimi
 

   2009 m. lapkričio 30 dieną, minint Tilžės akto paskelbimą, Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje dalintasi didžiais ir netikėtais atradimais. Pertiesęs užpustytus tiltus tarp Mažosios Lietuvos ir Amerikos, tarptautinis projektas „Pirmieji lietuviai Teksase“ tądien nutūpė ant klaipėdietiškų muziejaus sienų ir leido per trijų lietuvininkų šeimų istoriją pažintį tą emigraciją, kurios net nenutuokėme esant.

   Atradimai, keičiantys istoriją

   Dar vasaros pradžioje, kai prisimindami artėjantį Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus gimtadienį, tiksliau 85–ąjį jubiliejų, su direktoriumi Jonu Geniu diskutavome apie iškilius 2009–ųjų projektus, pirmiausiai buvo įvardyta paroda „Pirmieji lietuviai Teksase“ ... toliau

   

 
„Sandoros“ – „Santaros“ draugijos 1904–1939 m. veikla Mažojoje Lietuvoje ir Tauragės krašte
 

   Baigiantis Lietuvos tūkstantmečio jubiliejiniams metams verta prisiminti ir tai, kad vos prieš 105 metus buvo įkurta „Sandoros“ – „Santaros“ draugija, skirta ne vien bažnytinei, bet ir kultūrinei veiklai Lietuvoje.

   Pirmosios Lietuvių evangelikų liuteronų šalpos ir kultūrinio švietimo draugijos iniciatorius 1904 metais buvo kunigas misionierius Indijoje Kristupas Lokys. Jo mintis perėmė Klaipėdos pedagogas A. Einaras. Pirmininkavo A. Baltris, J. Ponaitis, K. Sudergaitis. Draugijos tikslas – tarnauti ir padėti vienas kitam ... toliau

   

 
Šventiniai renginiai Klaipėdoje
 

   2009 m. gruodžio 11 d. ir 18 d. 15 val. Laikrodžių muziejuje (Liepų g. 12) - Kalėdinės laikrodžių dirbtuvės, skirtos šeimoms, vaikams ir suaugusiems. Registracija tel. (8 46) 410417.

   Gruodžio 11 d. 18 val. Klaipėdos dailės parodų rūmuose (Aukštoji g.1/Didžioji Vandens g. 2) - šiuolaikinio Švedijos meno parodos atidarymas „Kažkur tarp - neribotos mūsų laikmečio refleksijos“. Paroda veiks iki 2010 m. sausio 11 d.

   Gruodžio 12 d. 12 ir 14 val. bei gruodžio 13 d ... toliau

   

 120x60.lt

Mano Lietuva


Filmai onlineRodoma versija 132 iš 245 
1:36:09 Dec 30, 2009   
1999 2019
Sąrašas   Archyvas   Pagalba