SEPTYNIOS MENO DIENOS

2006-05-12 nr. 708

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
 Rita Mikučionytė
Kas daro Saukų kūrybą kitokią?
23

Muzika 
• Karolina Juodelytė
Suvienyti muzikos
• Zita Abramavičiūtė
Su įkvėpimu be kabučių
4
• "Bravissimo" teatro sezonų sandūroje
• "Po Čiurlionio ženklu"1
• Romanso teatras
• Rungėsi jaunieji obojininkai3
• Japonų choro viešnagė
• Nauja "Lietuvos" ansamblio programa
• KONCERTAI

Dailė 
• Agnė Narušytė
Portreto meistras
• Neringa Černiauskaitė
Kai menas pastoja kelią
2
• Aistė Paulina Virbickaitė
Rytoj yra dabar
1
• Nauja Europos vėliava2
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Mark Ravenhill
Geriau būti lokaliam, negu bendriniam
• Vilniaus "Lėlėje" – vengriška meilės istorija
• Svečių savaitgalis Kauno muzikiniame teatre
• "Vasarvidis" pakerėjo Rumuniją
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Ateities kinas prasideda Kanuose
• Jie atakuoja
• Živilė Pipinytė
Himnas vyriškumui
• Sankt Peterburge demonstruotas lietuviškas dokumentinis filmas "Peterburgo lietuviai"
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS1

Pasaulyje 
• Paulina Pukytė
Warum weinte Frau Juliane Lorenz?
15

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Pirmasis

Kas daro Saukų kūrybą kitokią?

Nauji Šarūno, Nomedos ir Mykolo Saukų darbai "Maldžio" galerijoje

Rita Mikučionytė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Šarūnas Sauka. "Grupė žmonių II". 2006 m.
V. Aršvilaitės nuotr.

Nacionalinės premijos laureato Šarūno Saukos (g. 1958), Nomedos Saukienės (g. 1957) ir Mykolo Saukos (g. 1989) paroda "Nauji darbai" Vilniaus "Maldžio" galerijoje sužavi prasmių lauko vienybe, monolitiškumu ir kiekvieno menininko braižo unikalumu. Tai, ką jaučia ir išgyvena kiekvienas jų, yra glaudžiai susiję, o kartu labai individualu ir nepakartojama. Per tą šeimos vienybės, vertybių bendrumo, o kartu ir individualumo prizmę norisi žvelgti ir į parodos ekspoziciją. Perfrazuodama popmeno atstovo Richardo Hamiltono 1956 m. koliažo pavadinimą, klausiu savęs: "Tad kas gi daro Saukų kūrybą kitokią, tokią patrauklią?"

Pasikartojantys motyvai

Iš darbo į darbą keliaujantys tie patys personažai ir detalės verčia galvoti apie intravertų paranojas, persekiojančias mintis ir formas, kurios besisukdamos prasmių ratais vis išnyra ir išnyra iš regimybės gelmių. Šarūno Saukos paveiksluose – tai nuogų žmonių figūros mažomis galūnėmis, mechaniškai kartojančios įprastus veiksmus, artimųjų veidai ("Giminių susiėjimas", "Grupė žmonių II", abu 2006). Paslaptinga šviesa, ryškios spalvų dėmės primena šiaurės renesanso mistiškas vizijas ir vaiduokliškas šmėklas ("Prie kibiro", 2004). Kartais išnyra sovietmečio reliktai – klasės viduryje stovintis nykštukas Leninas su obuolių kraitele ir lyg manai krintantis sniegas ("Įkyrus sapnas", 2006), neretai nuogo žmogaus figūra su tarsi skruzdėlėmis aplipusiais mažiukais žmogeliukais ("Naktis gamtoje", "Moteris įsaulėje", abu 2005), kartais tragiškai komiški autoportretai ("Šv. Šarūnas prisimatuoja", 2003). Nomedos Saukienės paveiksluose dominuoja lauko gėlės (ciklas "Iš pievų", 2005) ir alijošiai ("Raudonuojantis", "Guolis I–II", abu 2005) – švelnių ir aštrių pojūčių derinys. Simboliškos našlaitės, varpeliai, povo plunksnos, paukščiai ir lapės sukuria simbolių prisodrintą atmosferą, kurią galiu skaityti kaip Dürerio madonų paveikslus ("Ligonio slaugytoja", 2006, "Pasislėpusi", "Įsipatoginusi", abu 2005). Tai tarsi religinio arba simbolinio (prisimenu Gauguino lapes) paveikslo fonas, kuriame daug svarbių siužeto detalių. Mykolas Sauka eksponuoja per pastaruosius dvejus metus sukurtas skulptūrines papjė mašė galvas, kraupius vaiduokliškų žmogystų pavidalus, kurie primena sudžiūvusias mumijų ar anatomijos studijų liekanas su nulupta oda, išverstais akių obuoliais, iššieptais dantimis.

iliustracija
Nomeda Saukienė. "Žaidimas su lape". 2005 m.
V. Aršvilaitės nuotr.

Raizgalynių minklės

Šarūno Saukos kūriniuose neretai matome nuogus susipynusius kūnus režisuotoje aplinkoje su teatro efektais: koncentruotu apšvietimu, gamtos ar interjero butaforija, ribota sceninės dėžės erdve. Prasmių daugiasluoksniškumas, siužeto vingiai atveria individualios patirties sluoksnius, kuriuos kiekvienas mūsų traktuojame savaip. Nomedos Saukienės darbuose šie prasmių voratinkliai tarsi konkretėja ir skaidrėja, retsykiais net virsdami dekoratyviais rafinuotais secesijos gėlių raštais ("Iškylaujančios", 2005) arba abstrakčiais ornamentais, išoriškai primenančiais Pollocko atsitiktinius dėmių ir linijų vingius. Tačiau daugiausia kalbame apie dailininkės paslėptus daiktus ir veikėjus, kuriuos bandome įžvelgti šiuose augalų nėriniuose. Mykolas Sauka, tvarstydamas ar rengdamas savo objektus, taip pat atveria ne vieną istorinį, kultūrinį sluoksnį. Išorės ir vidaus sluoksnių šifras vilioja keliauti interpretacijų takais, gal dėl to taip traukia žiūrovus.

Įkyrūs žvilgsniai

Nežinau, kaip Saukų kūrybos fenomeną pavadinti, galbūt tradiciškai – žvilgsnio anatomija, kurią puikiai išmano autoriai. Net išėjusi iš parodos prisimenu veriančius, smigius kūrinių veikėjų žvilgsnius: akių blizgesį, sklindantį iš Šarūno "mėsų" tešlos ("Grupė žmonių I", 2006), net piešinių Sigito Parulskio pjesei "Iš vėlių gyvenimo" ar iliustracijų vaikiškai knygai, spindinčias Nomedos lapių ir paukščių akių "sagutes", Mykolo galvų išsprogusius vyzdžius. Tarsi žvelgtum į savo vidų kaip į adatų širdelę, prismaigstytą erškėčių spygliais.

Ir tuomet kaip Saukų personažai apsinuogini, išsineri, tampi toks, koks esi – labai pažeidžiamas, juokingai vienišas ir liūdnas lyg ironijos šešėlis Šarūno, Nomedos ir Mykolo Saukų autoportretuose.

Paroda "Maldžio" galerijoje veiks iki birželio 30 dienos.

Rita Mikučionytė

 

Skaitytojų vertinimai


7535. gaila :-) 2006-05-16 04:14
tevu darbu nuotraukas idejo, o vaiko kur

7536. krankt2006-05-16 04:48
Menas vis dar tebera vyru dominija: Sarunas isgirtas ir isgarbintas, o as manau, kad Nomeda yra kur kas geresne menininke.

7539. Ponas krokodilas2006-05-16 14:50
Gerb. gaila,- siulau nueiti ir pasiziureti iki birzelio 30d. Galima ir is kito miesto atvaziuoti. O gerb. krankt, tai noreciau pasakyti, kad nederetu ju lyginti kas gersenis. Kiekvienas turi savo "varikli" , man tai jie abu idomus, o Sauka isgirtas labiau del to, nes straipsni rase moteris ir jai tiesiog maloniau daugiau demesio skirti vyriskajai pusei. O del vaiko, tai -zinoma sukrecia, labai sukrecia...jeigu sulauksiu, tai bus idomu stebeti kaip jam seksis toliau? metai po metu...

7545. aisku2006-05-16 19:44
Aisku, kad Nomeda yra geresne menininke, bet autore yra senai gavus savo isislavinima, ir stereotipai ne tik jos kraujyje, bet ir smegenu zieveje kaip tatoo. nieko blogo auterei nenorejau pasakyti. bet tai jezau morija, Lietuva, bajsus tas musu kontextas, nepakeliamas, ir daug baisiau, kad mes tai suvokiam. ar kas keiciasi? zinome, bet pakeisti turbut per kelias kartas tik pavyx,,, baisu.

7547. krankt Ponui Krokodilui2006-05-16 20:26
Zinoma, abu jie idomus kurejai, kalbos nera apie tai. Gal lygynima kiek komplikuoja tai, kad jiedu yra pora, bet siaip jau vertinimai ir daromi lyginant, nieko tame blogo. Man asmeniskai Nomedos menas itaigesnis, todel ir sakiau, kad ji geresne. Man. Savo nuomones niekam neprimetineju.

7550. Ponas krokodilas krankt2006-05-17 09:08
As apskritai stengiuosi nevertinti_"geresnis, blogesnis", bet cia visai nepriekaistauju tamsai, kaip kas nori taip tas vertina. Tik Ties NOmedos darbais norisi ir antra karta ir trecia karta sustoti, bet tik del to, kad jos darbuose nera siaubo ir kosmaro. Man asmeniskai savo baimiu pakanka, savo vaizdiniu ir sapnu. Saukos kuriniu yra tokiu- jog uztenka viena karta pasiziureti:) Bet cia jau mano asmeninis isgyvenimas. Kosmarams esu jautrus. O dar kai tai daro vaikai, tai as-suglumes. O ka jus apie manote?

7562. krankt ponui krokodilui2006-05-19 04:45
Atsiprasau uz paveluota atsakyma, netiketai sunegalavau ir atsiduriau ligonineje, bet viskas baigesi geruoju. :) Pritariu tamstos nuomonei, uztat man ir regis, kad tie menininkai yra geresni, prie kuriu norisi sugrizti. Kosmarai ir manes nevilioja, o siaubo filmus tai kadu kadais nustojau ziureti. Man atrodo, kad Nomedos menas yra tikrai daugiasluoksnis, gilus, pilnas uzsleptu metaforu, kurias smagu kaskart atrasti, priedo, itin itaigi israiskos forma.

7568. Ponas krokodilas krankt2006-05-20 11:31
Tikiuosi, kad siandien jauciates gerai- puikus jurinis oras Lietuvoje musu:) Linkiu jums kuo puikiausiai pasiilseti ir maloniai praleisti laika su savo mintimis. AS tik vis mastau apie jaunima 12-15 metu, jei juos pakurstyti kokiam kosmaru kurimui? Gal tada maziau agresijos butu is ju troleibusuose ir apskritai viesuose vietose? AS jokiu budu netaikau mazajam Saukiukui, agresyvumo ir t.t. Tiesiog pamacius tuos kurinius, man kilo tokia mintis?

7571. krankt ponui krokodilui2006-05-20 18:20
Labai idomi tema. Vaikai ypac linke kopijuoti savo tevus, manau, kad Saukiuko kosmarai yra nebutinai autientiski. Kyla man abejoniu, ar jaunimas, paaugliai, kurdami kosmarus, taptu maziau agresyvus. Jeigu pazvelgsime i salis, kuriose klesti ar savo laiku klestejo siaubo ir smurto literatura ir menas apskritai, tai tu saliu niekaip nepavadinciau taikiomis. Man visgi atrodo, kad jaunuoliams geriausia agresijos iskrova - tai sportas.

7572. Ponas krokodilas krankt2006-05-20 18:32
Del sporto sutinku, bet reikia kazka ir i smegenis ikresti?Kazka gero. O kad Saukiukas auga apsuptas dvasiu, kriaugeriu, smeklu, pajuodusiu angelu ir t.t. tai akivaizdu, nes is kur tokia nenumaldoma galia daryti tai, ka jis daro? Zinoma, kad ji turi kazkas pastumeti, kazkas is vidaus. O vaiko tyrumas jam ir neduoda ramybes.reikia butinai issiaiskinti, kas ta "zmogiena"

7573. krankt ponui krokodilui2006-05-20 21:51
Visa beda, kad daugumai jaunimo labai sunkiai kas nors i smegenine "ikreciama". Kol patys pirstu nenusvyla, tai niekaip negali patiketi.

7574. sportininkas - krankt2006-05-20 23:00
kokios gi tos salys i kurias jus savo atidziu zvilgniu pazvelgete? niekaip nesugalvoju kur cia isimtinai klestejo siaubo ir smurto literatura ir menas.

7575. rudmėsėlė2006-05-20 23:27
koks teviskas susirupinimas Saukioku. net asara istrysko.

7576. krankt sportininkui2006-05-21 06:22
Salia sportavimo paciam nepakenktu rimtos studijos, tai neuzdavinetum tokiu kvailu klausimu. Rudmesele, nusibrauk asarele. Gal nosine pasiulyt?

7577. sportininke rudmėsėlė2006-05-21 12:07
pats nezinote. matyt irgi nestudijaves. ar nosine neprisnypsta?

7578. LT UNITED2006-05-21 14:21
Gal panele Pukyte dar noretu parasyti apie Eurovizija, a?

7579. Ponas krokodilas rudmesei2006-05-21 14:23
nesirupinu as Saukiuku, nes jis turi tevus, tiesiog maciau kurinius ir garsiai mastau, nes yra tokia galimybe. jaunimas man aktualus. del to suku del jo galva. O tas ironiskumas, jauciamas is jusu labai malonus:)prasom ir daugiau;)

7580. rudmėsėlė kiskio p nutupeta2006-05-21 15:35
man jaunimas irgi aktualus. ypac tas kuris uz vairo ir vazineja musu gatvemis. daznam reikia prichoterapeuto pagalbos jeigu ne psichiatro. jis mane neramina daug labiau negu tas kuris kuria, tegu ir siaubiakus.

7582. del LT United2006-05-21 18:07
to LT United - ir ka jie parode? Padare bajeri, ir tiek. Smagu, kad chebra tai suprato, o ne pamane, kad cia musu galimybiu ribos. Bet is tiesu per daug dziugauti nera ko - tai vienkartinis pokstas, ir vien ant tokiu toli nenuvaziuosi.

7584. kiskis p2006-05-21 19:32
pasakyta kaip pirstu i aki.

7664. Lordi :-) 2006-05-26 15:48
Ka cia daugiau rasysi apie ta eurovizija,likom 6 ir tiek,tai pats geriausias iki siol rezultatas,pasiektas eurovizijoje,per visa lietuvos dalyvavimo eurovizijoje istorija

11398. Pieva2007-11-01 16:21
Saukos kūryba man nepalyginimai žavesnė. Jei kada neturėčiau kur dėt dešimtim tūkstančių, nusipirkčiau Saukos paveikstą, ne kitaip. Saukienės paveiksliai nebent senesni man patinka, o šiuolaikinė jos kūryba, atleiskit, vienodai neįdomi.. ta spalvų ir potepių gausa grožio nepriteikia.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2009 m. Liepos

PATKPŠS

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 90 iš 198 
23:09:37 Jul 28, 2009   
Nov 2006 Mar 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba