SEPTYNIOS MENO DIENOS

2008-02-29 nr. 791

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
 Miglė Andrulionytė
Ką veiksit kitais metais?
43

Muzika 
• Živilė Ramoškaitė
Kultūringos Lietuvos įvaizdis
2
• Edmundas Gedgaudas
Praeitis ir šiandiena
6
• Rasa Vilimaitė
Paskui garsus, paskui kalbas
2
• Maestro pamoka arba gyvasis kultūros metraštis1
• Įteiktos premijos už muzikologų darbus4
• KONCERTAI

Dailė 
• Aistė Paulina Virbickaitė
Jų grafika
• Vidas Poškus
Bjaurastis ir drąsa
24
• Et, Raimi, Raimi...10
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Tekstai 
• Silvija Lomsargytė
Kaziuko mugė. Ožys

Teatras 
• Fasbinderiška laisvės kaina
• Vaidybos studentai debiutuos „Lėlėje“
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Živilė Pipinytė
Mirtis Berlyne
• Filmai apie moteris – filmai visiems
• Kaip geras vynas
• Angelas naikintojas iš Teksaso
• Dviejų filmų premjeros
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pastebėjimai 
• Paulina Pukytė
Įvaizdis: mergina, bijanti likti senmerge
20

Anonsai 
• „Kultūrų dialogo slinktys Lietuvoje ir Europoje: patirtys, praktikos, perspektyvos“
• Meniškos sielos traukia Šiaurės link

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Pirmasis

Ką veiksit kitais metais?

„Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ programos pristatymas

Miglė Andrulionytė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Iš būsimo ŠMC projekto „Miesto istorijos“
E. Zwakmanno nuotr.

Lietuviai mėgsta burnoti, keikti savo šalį. Neretai turi ir dėl ko. Tačiau maximų buveine virstantis kraštas trečiadienį galėjo prisiminti, kad yra dėl ko ir didžiuotis prieš beveik tūkstantį metų pasaulio atrasta Lietuva.

Prigrūstoje „Menų spaustuvės“ salėje pagaliau buvo pristatyta 2009-ųjų kultūrinė darbotvarkė. Jaukiai, vaišingai, vieningai ir entuziastingai. Patariu rezervuotis visus ateinančius metus ir įgyti pagreitį jau šiemet, nes meno karuselė žada būti svaiginanti.

„Kas bėga nuo gero daikto?“ – retoriškai paklausė „Vilnius – Europos kultūros sostinės“ direktorė Elona Bajorinienė, supraskit – nuo kultūros, kuri žada pati ateiti pas kiekvieną iš mūsų. Laukiam nesulaukiam.

Kaip ir pernai, šiemet, taip ir 2009-aisiais vyks 4 sezoniniai kultūros renginiai: Gatvės muzikos diena (beje, susilaukusi didžiausios sėkmės, juk muzikai abejingų nėra), „Tebūnie naktis!“ (masiškos nemiegojimo linksmybės), Menas netikėtose erdvėse (smagios tarsi lobių paieškos) ir šviesos festivalis LUX (jaukiai įsispraudęs tarp tamsių vėlyvo rudens vakarų).

Gurmaniškai ausiai bus pristatytas pirmasis Vilniaus Operos festivalis, jame išvysime pasaulinį pripažinimą pelniusį Izraelio operos teatrą, vieną geriausių Europoje Sankt Peterburgo Marijos teatro orkestrą, Lietuvoje dar nestatytų kūrinių (tarp jų – garsusis S. Prokofjevo „Lošėjas“). Šnairuojantieji į klasikinės ar senosios barokinės operos pusę paragaus teatralizuotų Gidono Kremerio ir kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ eksperimentų su galimybe pakeisti požiūrį į patį operos žanrą.

Festivalio metu bus galima pamatyti ir tokių režisierių kaip žymiausio amerikiečių avangardisto Roberto Wilsono ar britų Karališkojo Haymarketo teatro talento Jonathano Kento darbus. Tiems, kuriems šie vardai ne daug ką tepasako, pasufleruosiu – tai gali būti vienintelė proga juos pamatyti lietuviškoje arenoje. Į šoną nebus nustumti ir mūsų teatro genijai.

Oskaras Koršunovas dar pristatys ir mistinį degančių laivų, eitynių upe, šviesos dekoracijų pasirodymą priešais Neries ir Vilnelės santaką darbiniu pavadinimu „Santaka“, jis, anot OKT ir „Sirenų“ festivalio direktoriaus Martyno Budraičio, leis pamąstyti apie mus, apie miestą, kodėl jis čia, kodėl mes čia. Kodėl? Atsakymo dar teks palaukti.

Tradicinėmis jau tapusios „Sirenos“ garsių pavardžių vardan pakoregavo savo rugsėjo kalendorių ir išsidraikė į kitus mėnesius, dėl to verta tik džiaugtis, nes – pirma, nereikės verstis per galvą, idant ko nors nepraleistum, o antra, gausim puikią galimybę išvysti Romeo Castellucci (Italija), Ćrpćdą Schillingą (Vengrija), Kristianą Smedsą (Suomija), vilniečių pamėgtą Alaną Platelį.

Šokio spektakliai 2009-aisiais prasidės Baltijos šokių festivalyje garsiausio suomių choreografo Tero Saarineno pasauline premjera „Next of Kin“, į ją žada suvažiuoti šokio aistruoliai iš visos planetos.

Svarbiausia VEKS erdve vizualiems menams ketinanti tapti Nacionalinės dailės galerija pateiks dvi didesnes parodas. Pirmoji „Spalvų ir garsų dialogai“ skirta M.K. Čiurlionio kūrybai tarptautiniame kontekste. Originalių jo darbų vilniečiai nematė beveik 100 metų, tačiau kaip puikų priedą gaus ir Vakarų bei Vidurio Europos dailininkų, kompozitorių, fotografų XX a. darbų simbiozę. Antroji, „pasiskolinta“ iš Londono Viktorijos ir Alberto muziejaus, „Šaltojo karo metų modernizmas“, – ne tik dailės, bet ir architektūros, dizaino, kino darbai. Nacionalinės dailės galerijos direktorė Lolita Jablonskienė greta ketina surengti mūsų kontekstą pristatantį projektą, tikėkimės, jis nebus toks šiurpinantis kaip jau policijos dėmesio spėjusi sulaukti „1984. Išgyvenimo drama“.

Lietuvos kino gurmanus nustebinti pavyks sunkiau, juk gauti filmą – tai ne simfoninį orkestrą. Tarp gausybės kasmet lepinančių kino forumų 2009-ieji žada kirsti Europą per Vilnių ir Lincą (antroji Europos kultūros sostinė 2009-aisiais Austrijoje). Programoje bus rodomi filmai ir apie tai, kas vyksta Europoje dabar. Numatomas apogėjus – Carlo Theodoro Dreyerio nebylioji „Žanos D’Ark aistra“ (1928) ir Lietuvių kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus specialiai jai sukurta muzika.

Tarsi lietuviškos istorijos asociacija nusėdęs mūsų sąmonėse, profesorius Alfredas Bumblauskas nudžiugino unikalia Virtualaus Vilniaus muziejaus idėja, ji turės skatinti ne tik turizmą, bet ir pačių vilniečių savojo miesto pažinimą.

Ir tai ne viskas, ką 2009-aisiais siūlys VEKS dienos. Jaunimui, senjorams, feministams, feministėms ar šiaip prijaučiantiems, žmonėms su negalia, tautinėms mažumoms (rodos, seksualinės nebuvo įtrauktos) ir kitoms subkultūroms. Nuo Užupio iki Pilaitės. Viskas smulkiai aprašyta mažoje žalioje privaloma-įsigyti knygelėje, kurios papildyta galutinė versija bus išleista rugsėjo mėnesį. Sekite naujienas, būtinai jums apie ją priminsime.

Laukia šimtai renginių. Šimtai tūkstančių dalyvių. Tačiau Vilnius nebūtų mūsų sostinė, jei nesusidorotų. O ir šiaip, juk ne taip ir dažnai švenčiam tūkstantmetį.

 

Skaitytojų vertinimai


12998. nu va2008-03-03 13:39
ir vel savo primityvia, buka demagogija varo. "į ją žada suvažiuoti šokio aistruoliai iš visos PLANETOS". Arba kas cia per posakis: "Į šoną nebus nustumti ir mūsų teatro genijai"? Arba kas cia: "Jaunimui, senjorams, feministams, feministėms ar šiaip prijaučiantiems, žmonėms su negalia, tautinėms mažumoms (rodos, seksualinės nebuvo įtrauktos) ir kitoms subkultūroms". Kas cia per isvardijimas??? Vulgariau, siauraprotiskiau, provincialiau nesugalvosi.Ir tai KULTUROS SOSTINE! Verciau paskaitykite cia, ka cia burna ausinti http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/74942

13001. stebėtojas :-( 2008-03-03 14:39
Sachariną čiulpdama žurnalistukė saldžialiežuviauja. Bet kiek tokių turim, juk jos ir 2009 renginius savo sirupu teplios. Apmaudu, o ką galime padaryti? Tai vis kultūros sampratos - šeimose, mokyklose - vaisiai.

13004. aiste2008-03-03 14:45
Apgailėtina.

13007. pliusminus2008-03-03 15:23
dar ir kaip apgailetina!

13008. apie VEKS2008-03-03 16:19
www.ekspertai.eu

13011. komentaras apie komentarus2008-03-03 17:04
Tai taip lietuviska - kuom pats kvep, tuom kitus tep. Ar tie visi genijai ir ekspertai be savo tulzies ka nors gali pasiulyti - kad visiems butu graziau ir maloniau? Zinoma, auksciausiu lygiu, be jokiu ten sirupeliu!

13014. komentarui apie komentarus2008-03-03 19:22
manau kad gali tikrai, ir siule kai reikejo

13018. šaškė2008-03-03 23:07
po viso to kosminio mastelio biurokatinio jomarko, Vilnius galutinai taps dvasinio marazmo ir skurdo sostine

13022. Diana2008-03-04 03:14
Kas tie ekspertai.eu? Kazkokia smeizto ir purvo pilimo institucija...

13023. svieto varvintojams2008-03-04 10:17
Ekspertai tai tokie myzniai - zr. ju nuotrauka tinklapyje. Ju geroji naujiena - varvinti ant visko, ka pasiekia. Ekspertu pasiekimai, lyginant su kulturos sostines programoje dalyvaujanciais Nekrosiumi ir Korsunovu, yra labai kuklus. Uztat ambicijos ir pyktis - begaliniai. Visa energija skiriama nuodu gamybai. Apgailetina egzistencija.

13030. bičas lebovskis2008-03-04 16:44
ekspertai.eu - jėga. smagu kad dar yra blaivaus proto.

13031. pakazucha2008-03-04 16:50
mes liems parodysim kokie is tikruju esam kulturingi.

13032. turi būti vietos senukams2008-03-04 17:04
tikiuosi kad Koršunovas parodys Lizdeikos istoriją,poto kaip Napoleonas keliasi per Nemuną ties Kaunu ir kaip Raudonoji Armija išvaduoja Vilnių.

13033. dianai2008-03-04 17:08
man labei patinkia moteru imtines purve.pateiksiu paraiska-vietines moterys- pries europos moteris-purve.

13035. sergej2008-03-04 19:15
gudi vilnius,gudi, ot minska do kaliningrada...

13036. integra ART2008-03-05 09:14
Kol dalinates bandele, Lietuvos menininkai sudarineja sutartis su Europos kulturinem organizacijom 2009 svetur.

13037. AtA2008-03-05 09:45
Varvinkit varvinkit ciurksleles, senukeliai eksperteliai...

13039. fidelis2008-03-05 12:46
sveiki, ogi gera reklama ekspertams.eu .teko pasiskaitineti :nagi labai rimta opozicija ir daug klausimu kurie ir man kyla:pv 1. kodel lietuvos menininkai zaidzia antroje lygoje tiek finansais tiek pasiulymais 2.kas tie europos menu mokyklos lektoriai 3.ar isvis bus lesu skirta 4.kur multifunkcinio statinio ideja ir tttt susidaro ispudis ,kad sygalvojami nauji ir smaikstus pavadinimai seniai esamiems dalykams puikiai apzaidziama ir pateikiama spausdintu ar kitu pavidalu parasyta vadinasi dokumentuota kazkas yra pasiules VEKS perkelti i second life ir pigiau ir labai atitiktu dabartines strategijas pvz: sirenos ir iki veks buvo ir matyt bus naceonaline galerija veluoja antri metai su atidarymu dabar tampa svarbiausiu objektu menu spaustuve tas pats lietuvoje esama tik keletos menininku is kuriu didieji tik du mamontovas ir korsunovas projektai vienadieniai , be isliekamosios vertes ar tolimenio poveikio zaidimai zaidimai ir zaidimai.... salia 1984 patirsi neuzmirstamus ispudzius siulome puikius realybes projektus 1009 gali atsiduoti ekzekucijai 1940-56 gali paivazineti isibira realybes sau "VILNIAUS budelis" savanoriskas galvu nukirsdinimas maras reali infekcija ir tt primen kaip pas mus kuboje tik fidelis didis menininkas su tuo ir sveikinu fidelis

13041. raoul2008-03-05 14:08
viva fidel, viva cuba,viva rumba beat.

13042. chello2008-03-05 14:11
o kutavičius pasivys ir pralenks philipa glass`a. valio.

13043. fidelis2008-03-05 16:54
zinoma, jau dabar aplenkes klutavicius glasa(as uzlietuviu menininkus), bet kaip su bjork bus- tai ar cia europinis jos turas, ar ji specialiai aleks vilniaus kulturos sostinei ir visoms pilaitems suokti.beje draugai, ekspertai.eu puikus puslapis. jau intriga kuriasi. visad uzsuksiu ir kitus kvieciu, ten info linksma ir operatyvi. teks veks pasistentgt didis menininkas fidelis

13045. hudoznik2008-03-05 22:37
ekspertams vivat, vien uz tai, kad tinkle pakabino interviu su direktore, ministru ir meru- ten vaizdeliai ir siu ponu kalbos ypatingai gerai atskleidzia kulturinio deelitizavimo programine esme, busimajame renginyje.

13047. Barninga2008-03-05 22:56
Suprantu, kad reklama, anonsai ir propagandines informacijos sklaida yra neisvengiama ir tam tikru aspektu butina, bet sis anonsas neregetai nemoksiskas, nuskurdintas ir banalus. Kazi cia VEKS darbuotoja rase ar siaip 7MD autore?

13055. fidelis2008-03-06 09:09
kokia programa toks ir anonsas vieni lozungai ir reklaminiai zodziu suktiniai didis menininkas fidelis

13061. pozityvas2008-03-06 12:00
lukterkim, o tada lokim. zmones dirba stengiasi . kur tie meno entuzijastai -ideju generatoriai?

13063. nepozityvas to pozityvas2008-03-06 16:08
a tu kuslas,ar ka?- pliusuok tas pseudo pozityvias idejas sau i subine! ko reikia laukti?- kad vagys viesus pinigus istampytu ir nebausti liktu? kiek gauni uz savo suknista komentara?

13069. pozityvas12008-03-07 00:10
palaikau pozityva, perskaicius tokius tulzingus komentarus ne tik po siuo, bet ir po daugeliu straipsniu,(kiek galima, jau nuobodziai kartotis pradeda)nenuostabu, kad lietuva pirmauja savizudybiu skaiciumi pasaulyje...

13070. pozityvas22008-03-07 00:18
taip, taip, savizudziu tauta, vienaip ar kitaip bus blogai, viskas bus blogai! ner prasmes! visi nepozityvai cia susirinke, kencia egzistencines ir geniju kancias, jie atsidave altruistai, kuriems niekas nemoka, jie tiesiog is idejos! taip ir toliau: mne chleba nenado, rabotu davaj! mne solnca nenado, mne partija svet! amen

13072. premija2008-03-07 10:35
visiems nupirktiems pozityvams- vienas didelis riebus člienas paskatinimui!

13074. cha2008-03-07 10:42
Stai ir paaiskejo - visokiem varvinantiems "ekspertams" tik pinigai rupi. Nevaizduokit sazines balsu, rodykit, ka mokat! O mazycius varvacius "clienus" sau i sub..e ir susikiskit!

13075. fidelis2008-03-07 11:43
taigi mielieji pozityvai ir negatyvai diskutuoti reikia lozungai tik salsos ritmu intriga tame kad galu gale pirma karta atsirado oponuojanti jega tai matyt gerai nes vekse labai jau visi deganciom komjaunuoliu akimis ir jaunatvisku prakaiteliu trenkia truksta tik leonido iljiciaus ir jo plesiniu MYR DRUŽBA ŽEVAČKA didis menininkas fidelis su didzia meile zmonijai ir komentarams

13081. POZITYVAS2008-03-07 15:45
VISKAS BUS GERAI SU TA KULTURA , REIKTU VISIEMS DRAUGE APSIJUNGUS KO NORS SIEKTI , O NE PAMAZGAS PYLSTYTI .

13083. p2008-03-07 17:54
ekspertai-impotentai diedai, del to ir nusisuke varvina, nedrista savo gedos parodyt, tik svaigsta ir fantazuoja apie didelius clienus kazakam kazkur kisancius

13086. JL32008-03-07 20:01
Cia man patinka: "KO NORS siekti". Nesvarbu, ko: komunizmo, sviesaus rytojaus, pasaulinio dominavimo, svarbu siekti. Oi, praplautos zmoniu smegeneles...

13087. kiskis p2008-03-07 20:19
nepamirskite "visiems drauge apsijungus".

13088. JL32008-03-07 20:28
Taip, taip, DAR GLAUDZIAU apsijungus aplink Partija ar ka nors tokio. Ir gink dieve - jokios kritikos. Sita mes jau turejom 50 metu.

13089. kiskis p - jltrys2008-03-07 21:15
ir ka, blogai buvo?

13091. JL32008-03-07 21:31
baisiai gerai - rekia pozityviai ziuret :)

13101. sergejus2008-03-08 18:28
gal kas paaiskins kas yra tas bjork, nes skamba kaip zinomos kilmes keiksmazodis.

13102. niekamnesakyk2008-03-08 18:41
greitai mes nebebūsim provincija, nes Krencui labai patiko Puškino muziejus Markučiuose, žadėjo nusipirkti ir apsigyventi o Kirkilas žadėjo patarpininkauti...

13103. kiskis p2008-03-09 13:04
bet kai atsiverti ta tikra puslapi culturelive, tai toks briedas smogia i kakta. pezalai, padengti milijonais.

13104. JL32008-03-09 16:47
Butent! visiski pezalai, o padengti milijonais.

13180. dima :-( 2008-03-13 01:15
bože

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2009 m. Kovo

PATKPŠS

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 11 iš 88 
10:17:26 Mar 4, 2009   
Jul 2006 Nov 2011
Sąrašas   Archyvas   Pagalba