SEPTYNIOS MENO DIENOS

2005-04-22 nr. 658

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Beata Leščinska
Du pasauliai
2
• Gerbiami skaitytojai,

Muzika 
• Rytis Urniežius
Vešinti pučiamųjų tradicija
22
• Kamerinis Laimos Jonutytės koncertas
• Jaunųjų dainininkių rečitalis
• Čiurlionio kvartetas savojoje Alma Mater
• Festivalyje "Pasaulio muzikos dienos"
 Apie Edmundo Gedgaudo recenziją "Sudėtingi likimai"26
• KONCERTAI

Dailė 
• Kristina Stančienė
Keraminės istorijos
• Ona Gaidamavičiūtė
Latako gatvės grafikos albumai
1
• Aušra Trakšelytė
Viską apimantis populizmas
• Aurelija Jasaitė
Iš arti ir iš toli
2
• Aurelija Jasaitė
Tapatybės beieškant
2
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI3

Teatras 
• Naujosios dramos akcija’051
• "Demonai. Nelabieji. Apsėstieji. Kipšai"1
• TEATRAI

Kinas 
• Priklausomas nuo tikrovės kinas
• Laima Kreivytė
Tikrų vyrų pokalbiai
• Simonas Ližė
Gelmių aidas
2
• Seno gero kino injekcija1
• Iš Afrikos2
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Apie Edmundo Gedgaudo recenziją "Sudėtingi likimai"

mums rašo

[skaityti komentarus]

Balandžio 15 d. "7 meno dienos" išspausdino Edmundo Gedgaudo recenziją "Sudėtingi likimai" apie balandžio 8–9 d. LNOBT parodytą G. Verdi operos "Likimo galia" premjerą.

Vienas svarbiausių teatro tikslų – parengti ir pristatyti spektaklį. O ilgo paruošiamojo darbo rezultatas yra premjera. Tai svarbiausias teatro gyvenimo įvykis, jo darbo tikslas ir rezultatas. Sakoma, kad teatras dirba publikai, tačiau publikos skonį bei vertinimus dažnai formuoja profesionalūs kritikai. Jų recenzijos yra neatskiriama premjeros įvykio dalis.

Vertinant spektaklį kartu su objektyviu profesinių dalykų įvertinimu visada egzistuoja ir subjektyvus skonio kriterijus. Todėl kritiko, kaip ir kiekvieno žiūrovo, teisė turėti savo nuomonę yra neginčijama. Visgi viešas kritiko žodis ir jo reikšmė įpareigoja laikytis tam tikros minčių dėstymo etikos bei būti už tą žodį atsakingam.

Šį kartą nustebino E. Gedgaudo recenzijos apie paskutiniąją teatro premjerą tonas ir etika. Pyktis, kurio kupina recenzija ir kuris užgožia bet kokius objektyvius teiginius, nedaro garbės kritikui ir neleidžia šio kritinio straipsnio laikyti profesionaliu. Manome, kad nei fiziniai solisto duomenys (kviestinis solistas Badri Maisuradzė pavadintas "balsingu mėsos kalnu", čigonės Preciozilos vaidmenį atlikusios Inesos Linaburgytės figūroje pabrėžiama "ypač viena jos dalis"; ką tuomet rašytume apie Montserrat Caballe ar Luciano Pavarotti?..), nei žmogaus gyvenamoji vieta (choreografas portugalas Arthuras Pita – sarkastiškai patikslinama – "aišku, gyvenantis Londone") ar tautybė (scenografas Gilesas Cadle‘as – "gal anglas, o gal airis, nes debiutavo Dubline") kultūringam žmogui neturėtų suteikti progos piktoms, ironiškoms pastaboms.

Ir visiškai nesuprantama, kaip po šitokiu tonu parašyta recenzija atsiranda "P.S." apie Popiežiaus atminimo pagerbimą jo laidotuvių dieną. Forma, kuria ši iškili asmenybė buvo pagerbta teatre, yra teatro vidaus reikalas. Kita vertus, manome, kad "Likimo galios" tema, turinys, kūrinio idėja bei muzikos stilius neprieštaravo tos dienos nuotaikai. Autoriaus netolerancija kitokiam sprendimui, nei jis pageidavo, kaip tik rodo, jo paties žodžiais tariant, "motulės veido" – sovietinio mentaliteto – išraišką.

Dėkodami kritikams už jų dėmesį mūsų teatrui, visgi tikimės sulaukti geranoriško ir objektyvaus žvilgsnio, profesionalaus mūsų spektaklių vertinimo.

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras

 

Skaitytojų vertinimai


4855. gulbinas2005-04-25 09:28
tass upolnomochen zajavit:Darbo kolektyvo nuomone, tokie burzuazinio kritiko rasyniai tersia musu teatro varda.(Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras-suprask Kevisas.) Idomu suzinot- kas toki teksta sukure , kas literaturines dalies vedejas?

4856. skait.2005-04-25 11:53
Ar čia kokio lavono pseudonimas - "Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras"? Ar Kėvišas, Vilimienė, Svetikaitė, Ulienė nebeturi drąsos pasirašyti savo pavardėmis? O gal jau nepatogu tą daryti, nes tikrai kvailesnės intencijos, nei surašyti tokį raštą su tokiu apgailėtinu turiniu, ir būti negali?

4860. Absurdu absurdas2005-04-25 16:02
Naujas precedentas - LNOBT skelbia kara panegirikos nerasantiems kritikams. Kaltinimai - absurdo kratinys. Ir taip p. Gedgaudas labai nuosaikus. O kad "Likimo galios" statytoju kompanija - apsisaukeliai, visi supratom. Taciau anoniminis LNOBT atstovas, regis, privers visus krtikikus atgailauti, kurie dris suabejoti diletantu talentais. Uzuojauta ir visokeriopa parama ponui Gedgaudui - profesionaliausiam operos kritikui Lietuvoje.

4862. Krakra :-) 2005-04-25 18:56
Tobulas tekstas. Primena seniai praejusius laikus. Idomu, ar "Respublika", "Muzu malunas" irgi gavo ju kritikus kritikuojancius laiskus? Juk tekstu turinys panasus - tik kad talentas skiriasi.

4863. Galios Likimas2005-04-25 18:56
Spektakliu nuvylė - pareiškimu prajuokino. Ar tai LNOBT, pasak direktoriaus, jau pereina prie lengvesnio žanro.

4865. zr2005-04-25 19:55
Na, su visa pagarba Gedgaudui dėl mėsos kalno neetiškumo aš replikos autoriams visgi pritarčiau. Juolab tas kalnas Vilniaus scenoje tikrai atrodė neblogai.

4866. Jadze2005-04-25 20:13
Balsingas mesos kalnas? Juk labai juokinga ir taikli charakteristika. Taip kaip ir apie operos direktoriu pasakytume: privataus ekskvizitinio autoparko savininkas. Ir ka? Gal ir ta LNOBT ims kolektyviskai anonimiskai paneigineti?:)

4867. viltis2005-04-25 20:29
Spektaklio metu teatras yra vieša įstaiga ir jei jau premjeros diena sutapo su Popiežiaus laidotuvėmis, tikrai būtų buvę gražu pagerbti tokios iškilios asmenybės atminimą tylos minute. Manau, daugelis žiūrovų to tikėjosi.

4868. skaitytojas2005-04-25 20:42
nemaciau pastatymo, bet Gedgaudo straipsnyje profesionalumo pedsaku buta nedaug, viska uzgozia ironija budinga turgaus kalbai ir minciai...apmaudu... manau siame laikrastyje butu galima straipsnius orentuoti i profesionalesni skaitytoja, kas gal skatintu rasyti nuoseklesnius analitinius straipsnius, kad ir kokie pastatymai butu... ironija gana lengvas sprendimas, apmaudu jog labai daznas...

4869. skaitytojoms2005-04-25 21:17
kaip prieš penkiasdešimt metų: "neskaičiau tos knygos, bet smerkiu buržuazinį nacionalizmą...ir pan. stalino laikais padvelkė... Gedgaudo straipsniuose nerasit nei kruopelės turgaus kalbos! Tai aukščiausias lygis.

4870. To LNOBT2005-04-25 22:10
Būtent kultūringas žmogus operuoja ironiškomis pastaboms, tuo abejodamas, ką mato, abejoju - mąstau. Kas būtų, jei ponas Gedgaudas pasitelktų ne ironiją, o sarkazmą ar groteską... Kas yra beje yra leistina. Pagal spektaklio lygį ir išraiškos formos.

4872. klausimas LNOBT rasytojams2005-04-26 09:20
Ar tikrai noretumete, kad apie spektaklius butu rasoma tiesiai, be uzuolanku, visu rimtumu, taip kaip is tikruju kalbama tarp protingu zmoniu? Tai ir skaitykit ne tik tuos rasinius, kuriuos p. Gedgaudas raso apie jusu kontora ir meginkit suvokti tai, kad kritikas nekalba apie asmenis kaip tokius, o apie mena ir produkcija is esmes. Jo darbas nera aptarnauti direktorius ir solistus, jam rupi pasakyti tai, kas bus zinoma apie operos produkcija ir dabar, ir po 100 metu. Spektakliai seniai bus pamirsti, o tekstai gyvuos ir toliau. Bet ar tokia pozicija ikandama istaigu tarnautojams? Sis teatro laiskelis jau dabar tapo istoriniu: sunelis loja ant dramblio. Pamokymai absoliuciai autoritetingiausiam lietuviu operos kritikui, kuriu net neisdristama pasirasyti. Gal todel, kad parasai tiesiog be svorio?

4873. voras2005-04-26 12:05
p.Gedgaudas labai jau aptakiai raso apie "Likimo galios" premjera.Ir jeigu tokios pastabos issaukia tokia teatro reakcija, vadinasi teatrui kaip ir filharmonijai, kompozitoriu sajungai yra patogu, kad apie juos rasytu tik liaupses, arba rasytu ir nieko neparasytu, kad muzikines kritikos kaip tokios ir toliau Lietuvoje nebutu. Neduok Dieve, kas nors paraso taip kaip istikruju yra arba paanalizuoja giliau, uzuot slisdamas pavirsiumi. Uztai ir nera ka skaityti ir per TV ziureti- kur laida apie kultura veda nieko nesigraibantis toje kulturoje zmogelis- jam istikruju geriausiai kalbinti mergeles kazkokiame parke.

4874. tyla?2005-04-26 13:11
"Dėkodami kritikams už jų dėmesį mūsų teatrui, visgi tikimės sulaukti geranoriško ir objektyvaus žvilgsnio", - atseit laukiama tik pagiriamųjų straipsnių? O jei negali objektyviai pagirti, tuomet geriau patylėk? Ar tik recenzijos žanras ne todėl ir nyksta? Juk ne kiekvienas objektyvus ir savo meno vertinimo principams ištikimas kritikas (ypač dar tik įsibėgėjantis kritikas) atlaiko Jam taikomą spaudimą... Galima numanyti, kad greit pačios objektyviausios recenzijos požymiu taps visiška tyla po premjeros, koncerto, spektaklio. Ir tik piaro apkvaišinti žiūrovai tikės, kad jiems brukte brukamas menas iš tiesų vertas dėmesio:)

4875. zinosim2005-04-26 14:46
Nu ka, anksciau nesdavome skundus i CK, gerai gelbejo, kaip mat kritika baigdavosi. O dabar jau tiesiai i 7 meno dienas - bent jau isspausdina, vis lengviau ant sirdies pasidaro. Jei kas kuo dar nepatenkinti, galit viska cia tempti: vietoj kritikos cia dabar bus anoniminiu skundu ir papeikimu lenta.

4879. avantiura2005-04-26 21:54
buvau maciau-chaltura tarptautiniu mastu....gaila solistu...

4880. buratinas2005-04-26 22:04
nu seli v luzu...kas ce tokio-bet kam dabar kritiko spausti...

4889. To krakra2005-04-27 18:42
"mūzų malūnas" irgi gavo laišką. Kitokį - bet ne mažiau provokuojantį pagalvoti apie piaro ir kritikos sankirtą.

4890. To krakra konkreciau2005-04-27 18:43
Skaitykite balandzio 19 nr. laiska "Ambicinga premjera nenuvyle". :)

4895. kritika2005-04-29 16:50
Gedgaudas,Gadgaudas,Gedgaudas....perlenkia lazda labai daznai.Pats yra visiskas provincialas.Dar kartel:palikite Gedgaudui kritikuoti "Dainu dainele" ir "Skamba,skamba kankliai" !

4896. opapa2005-04-29 19:12
gerai pavare Gedgaudas, o "Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro" atsakymas nevykes...

4899. Trx2005-04-29 21:33
Aš teipogi ret karčiais gerai pavarau,betgi acakymų jokių negaunu. Tik šūūūūūdais apmeto:(...

4900. Gydytojas2005-04-29 22:21
Aik Tu sau?Maniau tik An Gedos šūdus krauna? Bet ką padarysi,jaunimui reik kėdžių-iš kur paimsi? Kiek kirstukas gali juo būti?Jis turi trans formuotis į kirstuką -gygantą! Visų fylosafų direktorių.Tai jo pasamonej-neabejokit:)))))

4901. Jurgis2005-04-30 08:48
As- teatro trupes narys.Apie joki laisko-atsakymo kurima nezinojau.Matyt,uz mane,kaip ir didzia dauguma kitu galvoja kazkas KITAS.Supratau,kad egzistuoja nelieciamieji menininkai.Kaip kitados.Sugriztame...

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2008 m. Gruodžio

PATKPŠS

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 3 iš 84 
21:56:26 Dec 30, 2008   
Apr 2006 Aug 2011
Sąrašas   Archyvas   Pagalba