SEPTYNIOS MENO DIENOS

2007-03-30 nr. 749

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Helmutas Šabasevičius
„Idiotas“ šokio scenoje
5
• Gerbiami skaitytojai,

Muzika 
 Stefa Rimkevičiūtė
Paminėtas kompozitorius Stasys Šimkus
1
• Rita Meškauskaitė
Pas Pietų Amerikos lietuvius
2
• Briuselyje skambėjo lietuvių šiuolaikinė muzika
• Naujas dainų leidinys1
• Tautinės muzikos korifėjo netekus4
• Devintasis „Sugrįžimų“ festivalis
• Fleitos virtuozas Jeanas Ferrandis – Vilniuje
• KONCERTAI

Dailė 
• Jurga Armanavičiūtė
XXI amžiaus „Vilniaus albumas“
3
• Justina Augustytė
Pasaulis pagal Paukštę
2
• Kęstutis Šapoka
Išnykęs, kad atsirastų
30
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Tekstai 
• Liudas Gustainis
Kad pamatytum pasaulį…
1

Teatras 
• Paskelbti „Auksinių scenos kryžių“ laureatai
• „Lietuvos diena“ – originali politinio teatro versija4
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Renee Zellweger Ežerų krašte
• Franko Millerio kinas
Komiksas ir filmas – neatskiriami
• B klasės gyvenimas
• KINO REPERTUARAS

Vilnius - Europos kultūros sostinė 
• Tinklalapių labirinte1

Pasaulyje 
• Paulina Pukytė
Gamtoje (pas surikatas)
7

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Paminėtas kompozitorius Stasys Šimkus

120-osioms gimimo metinėms

Stefa Rimkevičiūtė

[skaityti komentarus]

iliustracija

2007 m. vasario 26 d. Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorija miesto visuomenę pakvietė į Universiteto koncertų salę paminėti kompozitoriaus S. Šimkaus 120-ąsias gimimo metines. Didelė dalis šio žymaus muziko, kovojusio už lietuvių profesionaliosios muzikos ateitį ir tautinį identitetą, darbų yra susiję su Klaipėda. Atvykęs į šį kraštą po muzikos studijų Varšuvoje, Peterburge, Leipcige ir Berlyne, 1923 m. jis įsteigė čia iki šiol tebegyvuojančią muzikos mokyklą-konservatoriją, subūrė aktyviai koncertavusį simfoninį orkestrą, leido laikraštį „Muzika“, sukvietęs iš visos Lietuvos gimnazijų, mokytojų seminarijų ir vidurinių mokyklų muzikos ir dainavimo mokytojus, tarp kurių buvo ir vargonininkų, vasaros atostogų metu kėlė jų kvalifikaciją.

40 metų kompozitoriaus vardą turinčios muzikos mokymo įstaigos surengto vakaro-koncerto, pavadinto S. Šimkaus žodžiais „Dirbkite ir darbais garsinkite savo Tėvynę“, atlikėjai buvo jos pedagogai, mokiniai ir absolventai. Jį dainos „Lietuviais esame mes gimę“ motyvais mokytojo V. Nemaniūno sukurta fanfarine aranžuote pradėjo šešių trimitininkų ansamblis. Po vakaro-koncerto vedėjo Š. Juškevičiaus šventės pradžiai skirtų įžanginių žodžių salės gilumoje pasigirdo solinė daina „Vai, nekukuok“, kurią, akompanuojant fortepijonu B. Vaišienei, jau scenoje užbaigė absolventė, mokytoja V. Balsytė. Jos skambiu sopranu nuaidėjo ir kita kompozitoriaus harmonizuota lietuvių liaudies daina „Oi, augin, augin“. Puikia akustika pasižyminčios salės skliautais sklido S. Šimkaus solinių dainų propaguotojo mokytojo V. Kliukinsko malonaus tembro bosas: jis atliko Skerdžiaus pasakojimą iš operos „Pagirėnai“ ir harmonizuotą lietuvių liaudies dainą „Anoj pusėj Dunojėlio“, akompanavo pianistė T. Prokopovič. Išraiškingai S. Šimkaus harmonizuotų dainų grožį atskleidė J. Vertelienės vadovaujamas vokalinis ansamblis kompozitoriaus gimtąsias vietas priminusia jaunatviška „Daina apie Seredžių“, o klausantis populiariosios „Šalia kelio“ žiūrovai scenoje išvydo tris šaltyšiaus sūnelius Joną, Baltrų ir Matjošių bei išgirdo dūdos ir skripkos garsus.

Šiltai klausytojų buvo sutiktas absolventų lietuviškos muzikos ansamblio „Kupolė“ pasirodymas (vadovė L. Jonavičienė). Be instrumentalistų, jų gretose yra net trys dainininkai ansamblistai – Klaipėdos universiteto Menų fakulteto vokalo pedagogė G. Zeicaitė bei Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistai V. Balsytė ir Š. Juškevičius. Ne vieną pasaulio šalį apkeliavęs ansamblis į šio vakaro programą, be paties S. Šimkaus žodžiais sukurtos dainos „Oi, kas“ (solistė G. Zeicaitė), įtraukė ir kitų autorių kompozicijas – Klaipėdos krašto dainą „Eisma mudu abudu“, B. Dvariono „Oi, užkilokit vartelius“ (solistai V. Balsytė ir Š. Juškevičius), M. Petrausko „Bernužėli, nesvoliok“ (solistė G. Zeicaitė), J. Gaižausko Valsą ir J. Strimaičio Žemaičių polką – tuo gerokai pakylėdami lietuviškumo prisodrinto vakaro nuotaiką.

Koncerte S. Šimkaus pjesę fortepijonui „Skerco“ skambino 9 klasės mokinė G. Simaitytė (mokytoja V. Ruzgienė). Savo žavesio neprarado dainų melodijos, patikėtos instrumentiniam atlikimui. Ilgesinga „Kur bakūžė samanota“, pritariant kanklių trio, klausytojus birbyne graudino mokytojas V. Zelenis. Su plačiu užmoju nuskambėjo per visą sceną išsirikiavusio 12-kos smuikininkų ansamblio atliekamas duetas „Plaukia sau laivelis“. Ansamblis pagriežė ir V. Burinsko „Skerco“ (vadovė S. Čilinskaitė, koncertmeisterė Ž. Čapienė).

Artėjant koncerto pabaigai, į sceną įžengė konservatorijos mišrus choras (vadovė J. Vertelienė, chormeisterė I. Petrulionienė, koncertmeisterė Ž. Čapienė). Pritariant liaudies instrumentų ansambliui (vadovai V. ir V. Zeleniai), su jaunatvišku polėkiu buvo atliktos harmonizuotos dainos „Oi, kas sodai“ ir „Paukštužėli, skrajūnėli“, daina a cappella „Apynėlis“, su fortepijono pritarimu „Atsisveikinimas su giria“ iš melodramos „Čigonai“, „Dėkui svočiulei“ iš operos „Pagirėnai“. Vakarą vainikavo pakili, žiūrovų atsistojimu sutikta daina „Lietuviais esame mes gimę“ (vargonavo Ž. Čapienė).

Išradingai, derinant profesionaliąją ir liaudies muziką, kūrybinės grupės surengtas vakaras-koncertas, kurio scenarijaus autorė R. Juškienė, klausytojus tarsi sugrąžino į tolimą praeitį. Lietuviškumo dvasią stiprino dalies atlikėjų tautinė apranga, tarp muzikinių numerių vakaro vedėjo įterpti trumpi komentarai, prasmingos S. Šimkaus mintys bei glausti epizodai iš amžininkų prisiminimų. Apie šį renginį istorijai bylos atspausdinti kvietimai, afišos, vakaro-koncerto programa ir S. Rimkevičiūtės parengtas leidinėlis „Bėgančio laiko sūkuryje...“.

Už puikų vakarą S. Šimkaus konservatorijai ir jos pedagogams dėkojo Klaipėdos apskrities sekretorius Vaidotas Linkus bei Švietimo skyriaus vedėjas Kastytis Augaitis. Gražių žodžių nepagailėjo ir konservatorijos direktorė Loreta Jonavičienė, išreikšdama padėką kūrybinei grupei, atlikėjams, gausiai susirinkusiems klaipėdiečiams ir iš apskričiai priklausančių mokyklų atvykusiems atstovams bei rėmėjams – Klaipėdos apskrities viršininko administracijai.

 

Skaitytojų vertinimai


12895. jl :-) 2008-02-22 18:23
as gyvenu stasio simkaus gimtineja netoli yra akmuo ir apie ji aprasyta

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2008 m. Gruodžio

PATKPŠS

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 2 iš 77 
2:15:24 Dec 17, 2008   
Apr 2006 Aug 2011
Sąrašas   Archyvas   Pagalba