Literatūra ir menas

Literatūra ir menas, 2008-05-23 nr. 3191,
www.culture.lt/lmenas/?st_id=12857

POEZIJOS PAVASARIS

POEZIJOS PAVASARIO PRADŽIOS PUOKŠTĖ

Benediktas Januševičius

[skaityti komentarus]

iliustracija
Darius Šimonis: „ir tada paaiškės, kodėl aš taip nekenčiau moterų...”
Autoriaus nuotrauka

Gegužės 18 d. vakarą Vilniaus universiteto Botanikos sode Vingio parke prasidėjo 44-asis Poezijos pavasaris. Festivalio atidarymą, skambiai pavadintą „Ir aš tikiu gėlėmis – dabar jau tikrai pavasaris!“, vedusiam skaitovui Juozui Šalkauskui ir teko garbė perskaityti pirmąjį eilėraštį –­ Algimanto Baltakio „Koks tu, eilėrašti, baisus!“ Tačiau sekmadienio vakarą susirinkusieji ne tik neišsigando šio „nuožmaus“ eilėraščio, bet ir rūškano dangaus, grasinusio kiekvieną akimirką prapliupti lietumi.

LRS pirmininkas poetas Jonas Liniauskas, kaip ir dera, pradedantis bei užbaigiantis festivalį, padėkojo rėmėjams, pasveikino ir pagyrė susirinkusiuosius už drąsą, kurios prireikė klausantis tokių eilėraščių, kaip antai paties J. Liniausko, kuriame mušamos valandos. Arba Vitalijos Bogutaitės, teigusios, kad „gimimas –­ tai mirties nuosprendis“.

Pamažu atidarymo poezijos puokštė įgavo daugiau spalvų, nors temos vyravo panašios. Vladas Braziūnas toliau plėtojo laiko temą: perskaitė baltarusių poetės Irinos Bagdanovič eilėraštį „Alyvų laikas“, kuriame šis pavasarį žydintis augalas pakylėjamas iki metafizinių aukštumų.

Aktoriaus Ramūno Abukevičiaus senovine lietuvių kalba perskaitytas Silvestro Gimžausko „Lietuvos pagyrimas“ nudžiugino mūsų šalies patriotus ir ypač tiko Skaitymo metų proga, mat kūrinys baigiamas žodžiais: „Ir mes turim Donaleitį, tiktai esam mažai skaitį.“

Laura Sintija Černiauskaitė eilėraštyje „Muziejus“ dalijosi būsimais pažinimo įspūdžiais. Romo Daugirdo tekstuose žvilgtelima į praeitį, kur Dievas eilinį kartą pralaimėjo grožio konkurse. Erikos Drungytės lyrinei subjektei grėsė mirtinai sulyti, tačiau tokios netikėtos pražūties pavyko išvengti. Tai gerai, nes lyti iš tiesų pradėjo. Ir smarkiai. Tačiau Sigitui Gedai lietus buvo nė motais, mat jo eilėrašty, priskirtame trumpam „telefono žinučių“ žanrui, Landsbergiukas nupirko „Čepkelių raisto“. Tačiau tik eilėrašty, o ne tikrovėje... Tikrovėje lietus nuplovė Liudviko Jakimavičiaus ir Vidmantės Jasukaitytės eilutes, bet buvo bejėgis prieš Nijolės Miliauskaitės kūrybą, kurią skaitė aktorė Dalia Jankauskaitė.

Vienu metu išvydęs kelis Kęstučio Navako variantus, eiliuojančius ir apie tulpes, ir apie literatus, lietus neteko žado, tad Renatai Šerelytei tokį bežadį lietų buvo nesunku išvyti lauk iš Botanikos sodo.

Maždaug tokia tat buvo Poezijos pavasario atidarymo eilių puokštė, apkaišyta spalvingomis tulpėmis (kurių viena –­ balta lelijažiedė – teko ir man) ir papuošta Danieliaus Sadausko dainomis ir Andriaus Radziukyno fleitos melodijomis.

Poezijos pavasaris 2008 prasidėjo!

 

Skaitytojų vertinimai


47041. Katė :-) 2008-05-27 12:06
Gal ne taip gražiai atidaryta, kaip gražiai parašyta...

Rodoma versija 1 iš 1 
23:47:28 May 27, 2008   
11 AM 11 AM
Sąrašas   Archyvas   Pagalba