Literatūra ir menas

Literatūra ir menas, 2008-02-01 nr. 3175,
www.culture.lt/lmenas/?st_id=12157

KULTŪRA

MALDŲ PARKAS GURONYSE

Stanislovas Abromavičius

[skaityti komentarus]

iliustracija
Guronys, Švč. M. Marijos statula, autorius A. Kmieliauskas, architektas S. Petrauskas

Kaišiadorių vyskupijos iniciatyva 2002 m. kardinolo Vincento Sladkevičiaus (1920–2000) tėviškėje Guronių k., Žaslių seniūnijoje, Kaišiadorių r., prasidėjo Rožinio slėpinių kelio ir apie 10 hektarų parko statyba. Tuo siekiama įamžinti šio ganytojo, branginusio Rožinio maldą, atminimą. Jau dabar čia gausu lankytojų, nors statybos nesibaigė. 2006 m., minint Kaišiadorių vyskupijos 80-mečio sukaktį, Švč. Mergelės Marijos statulą Rožinio slėpinių parke pašventino Kaišiadorių vyskupas Juozapas Matulaitis. Parko pietinėje pusėje 2007 m. duris atvėrė du statiniai, kuriuose įsikūrusios seserys vienuolės, įrengta koplytėlė, veikia kardinolo V. Sladkevičiaus memorialinė bei rožinių ekspozicija. Sakralinio meno kūrinių autorius – vilnietis prof. Antanas Kmieliauskas, architektas – kaišiadorietis Stasys Petrauskas.

Numatyta, kad čia stovės penkios Rožinio slėpinių kelio koplytėlės su freskomis, vaizduojančios biblines scenas ar Lietuvos katalikų gyvenimo istorinius įvykius. Viskas statoma už rėmėjų lėšas, ypač prisidėjo AB „Lietuvos geležinkeliai“. Piligrimai čia gali lankytis jiems patogiu metu.

Neseniai šio parko kūrėjai buvo pakviesti į Kaišiadorių vyskupiją. Pasak vyskupo J. Matulaičio, tai kardinolo žodžiai subrandino idėją įrengti kalnelį V. Sladkevičiaus tėviškėje, Guronių kaime. Čia įrengtame Rožinio slėpinių parke žmogus gali rasti tai, kas parodo jam gerumo ženklus ar gerumo ženklu padaro jį patį. Kaip sakė viena iš Guronyse įsikūrusių eucharistiečių seserų, Guronys pamažu tampa vieta, kur žmonės galės augti dvasioje.

Vyskupas J. Matulaitis dėkoja projektuotojams, rajono vadovams, rėmėjams, statybininkams. Įteikti Popiežiaus Benedikto XVI apdovanojimai: dailininkui profesoriui Antanui Kmieliauskui – Popiežiaus Grigaliaus Didžiojo ordinas, architektui Stasiui Petrauskui – Popiežiaus Silvestro ordinas.

Šių ordinų kavalieriams suteikti ir riterio titulai, leidžiama įsigyti ir nešioti uniformą (S. Petrauskui – ir Silvestro kardą), pagal jau pamirštą privilegiją, būdami Romoje, jie turi teisę iki pat Šv. Petro Bazilikos durų atjoti ant žirgo. Pagal galiojančią tvarką, šie apdovanojimai suteikiami tik už taikius, dvasingus darbus.

A. Kmieliauskas sakė, kad jo darbų yra visoje Lietuvoje, ten jie saugomi užrakinti, o čia – prieinami visiems. Nuo vėjo, lietaus ir saulės freskos gali greitai senėti, bet juk dievadirbių skulptūrėles laikas padaro dar vertingesnes; taip Dievas ir gamta užbaigia žmogaus kūrybą.

Architektas S. Petrauskas Kaišiadorių rajone yra suprojektavęs dešimtis atminties ženklų pokario kovotojams. Kaišiadoryse iškilusi Partizanų koplytėlė, Tremtinių monumentas, kryžiai žymi įvykius, datas, žuvusius kovotojus ir svarbiausius mūšius.

 
Rodoma versija 2 iš 2 
9:45:58 Feb 8, 2008   
9 PM 9 PM
Sąrašas   Archyvas   Pagalba